Nya delmål för klimat 2030

2025-05-28 Alecta har ett övergripande klimatmål om en investeringsportfölj med nettonoll avtryck år 2050. Vi följer därför upp portföljen utifrån ett antal delmål i femårscykler för att se att utvecklingen går i rätt riktning. Denna långsiktiga ambition är i linje med Parisavtalet.

Resultat delmål 2025

Investeringsportföljen har utvecklats i en tydlig riktning i linje med målen avseende utsläppsminskning, och detsamma gäller målen för dialoger och finansiering av omställning:

1) Redovisningstekniskt mäts delmålen från och med 2020 och till och med 2024, men resultatet redovisas 2025

Nya delmål 2030

De nya målen för utsläppsminskning presenteras nedan, men även för denna femårsperiod finns mål för klimatdialoger och ökade investeringar i omställning.

Tillgångsslag Delmål  Indikator
Företagsobligationer -40% (basår 2019) Finansierade utsläpp scope 1 och 2 (marknadsbaserad)
Aktier -60% (basår 2019) Finansierade utsläpp scope 1 och 2 (marknadsbaserad)
Direktägda fastigheter -65% (basår 2021) Intensitetsmått - utsläpp scope 1 och 2 (marknads­baserad) per kvadratmeter

Hur har det gått?

Åtagandet om nettonoll utsläpp 2050 har Alecta tagit som medlem i Net-Zero Asset Owner Alliance (NZAOA). Det omfattar hela portföljen, men i den första etappen satte medlemmarna delmål för noterade aktier, företagsobligationer och direktägda fastigheter. Andan i NZAOA-initiativet är att bidra till minskade utsläpp i realekonomin.

Alectas första delmål 2020-2025 var minskningar om 25% i aktie- respektive företagsobligationsportföljen, samt 50% i direktägda fastigheter. När det gäller innehaven i aktier och företagsobligationer handlar det om att bolagen behöver sätta ambitiösa mål och planer för att minska sina utsläpp. I de direktägda fastigheterna har fokus varit att minska avtrycket från fjärrvärme genom löpande arbetet med effektiviseringar, samt ’grönare’ fjärrvärme hos leverantörerna. Precis som många andra medlemmar inom NZAOA har vi följt upp resultaten utifrån intensitetsmått.

Vi har också mål för klimatdialoger och investeringar som stöttar omställning.

Utfallet i respektive delmål är i linje med eller överträffar de målsättningar Alecta har satt första femårscykeln. Samtliga resultat redovisas i års- och hållbarhetsredovisningen 2024.

Alectas uppföljning av delmålen för utsläppsminskning
inom NZAOA 2020-2025

  Koldioxidintensitet 2020 2021 2022 2023 2024
Aktieportföljen,
tCO2 (scope 1+2) per miljoner i intäkt
Årligt utfall -1,4 % -14,2 % -11,3 % -31,0 % -8,6 %
Ackumulerat Utfall -1,4 % -15,4 % -25,0 % -48,2 % -52,7 %
Mål (ackumulerat) -5,6 % -10,9 % -15,9 % -20,6 % -25,0 %
Företagsobligationer,
tCO2 (scope 1+2) per miljoner i intäkt
Årligt utfall -5,5 % -14,6 % -16,3 % -32,9 % 54,2 %
Ackumulerat Utfall -5,5 % -19,3 % -32,5 % -54,7 % -30,1 %
Mål (ackumulerat) -5,6 % -10,9 % -15,9 % -20,6 % -25,0 %
Fastighetsportföljen,
direktägda svenska, fjärrvärme
Kg CO2 per kvm
Årligt utfall -40,5 % -3,9 % 1,8 % -13,0 % -5,0 %
Ackumulerat Utfall -40,5 % -42,8 % -41,8 % -49,3 % -51,8 %
Mål (ackumulerat) -13,0 % -24,0 % -34,0 % -43,0 % -50,0 %

Nya delmål 2030

En av anledningarna till att Alecta är medlem i NZAOA är bidra till mer standardiserade och systematiska sätt att mäta och följa upp portföljens klimatavtryck. Den första perioden gav många insikter, bland annat om vikten av att fortsätta stärka kvaliteten i data men också i utmaningarna att hitta rättvisande indikatorer.

Vi övergår i den nya delperioden från intensitetsmått till att ta sikte på de finansierade utsläppen som uppmäts för aktie- respektive obligationsportföljerna vid varje års slut. Samtidigt utvecklar vi attributionsanalysen, för att kunna förklara vad som bidragit till resultatet – om det är portföljförändringar eller utsläppsminskningar hos bolagen.

Alecta har en aktiv investeringsmodell vilket innebär att vi fortsätter använda marknadsbaserad scope 2, eftersom vi vill premiera de bolag som väljer att använda energislag med lägre utsläpp.

NZAOA:s protokoll för att sätta delmål tar utgångspunkt i vetenskapen och scenarier för hur mycket utsläppen ska minskas för att nå Parisavtalets mål. För målperioden 2025-2030 ska målen för utsläppsreduktion sättas inom intervallet 40–60%, med 2019 som basår.

När vi sätter våra delmål utgår det från beräkningar av innehavens målsättningar. Många bolag i aktieportföljen har höga ambitioner vilket reflekteras i ett ambitiöst mål även från Alecta. Portföljen med företagsobligationer innehåller flera utsläppstunga bolag med långsiktiga målsättningar i linje med Alectas, men som är beroende av att alla bidrar till en bred omställningen i samhället. Bland utmaningarna framåt finns både politikens ambitioner och förutsägbarhet, vilket skapar viktiga förutsättningar för bolagens omställningsarbete, samt tekniska framsteg i tunga industrier såsom stål.

Alecta har därför satt ett ambitiöst mål även för företagsobligationer, för att signalera vårt förtroende för bolagens satsningar. Målet för de direktägda fastigheterna baseras på Alecta Fastigheters färdplan för klimat och energi, som bygger på fortsatta effektiviseringar och grönare fjärrvärme.

Mål för utsläppsminskningar till 2030

  • Företagsobligationer 40%
    Finansierade utsläpp beräknat som Alectas andel av totala utsläpp scope 1 och 2 (marknadsbaserad), basår 2019
  • Aktier 60%
    Finansierade utsläpp beräknat som Alectas andel av totala utsläpp scope 1 och 2 (marknadsbaserad), basår 2019
  • Direktägda fastigheter 65%
    Intensitetsmått beräknat som utsläpp scope 1 och 2 (marknadsbaserad) per kvadratmeter, basår 2021

Mål för dialoger och finansiering av omställning

Liksom tidigare delmålsperiod har Alecta dessutom mål inom följande områden;

  • Engagemang och dialog – föra fokuserade dialoger med minst 20 innehav som motsvarar minst 65% procent av portföljens utsläpp med målet om att öka andelen innehav med ambitiösa klimatmål och hög transparens.
  • Finansiering av omställning – öka Alectas investeringar i tillgångar som främjar omställningen, exempelvis gröna obligationer eller taxonomiförenliga tillgångar.

Nettonollportföljer ger inte en nettonoll värld

Utgångspunkten i NZAOA är att medlemmarnas klimatmål ska ses i förhållande till de respektive förvaltaruppdragen och en bredare ESG-ansats, där ambitionen är förändring på riktigt, i realekonomin, och där politiken ger viktiga förutsättningar för att uppnå ambitionerna.

De senaste åren har vi sett en förändrad geopolitik och ekonomi. Rysslands invasion av Ukraina har ökat fokus på energisäkerhet. Utvinning av fossila bränslen fortsätter samtidigt som investeringar i förnybar energi fortsatt öka. Omställningen kommer fortsatt drivas av många olika faktorer - teknisk innovation, kostnadseffektiviseringar för nya energislag, politik och kundbeteenden. Bolagen i vår portfölj vittnar om utmaningarna, men är samtidigt fortsatt ambitiösa. Som investerare vill Alecta stötta den ambitionen.

 

Gillade du den här sidan?

Skriv gärna en kommentar om sidan

Vi vill gärna ha förslag och synpunkter som hjälper oss att förbättra vår webbplats. Vi läser allt men svarar inte här. Har du istället ett ärende eller en fråga till vår kundservice kan du skicka ett meddelande eller ringa till oss. Här hittar du våra telefonnummer.

Tack för din synpunkt!

Vi läser alla synpunkter men svarar inte på dem. Om du vill komma i kontakt med oss ber vi dig kontakta vår kundservice