Detta är Alecta
Alecta är ett tjänstepensionsföretag som har som främsta mål att ge dig en ekonomisk trygghet under och efter arbetslivet.
Alecta är förvaltare av tjänstepension sedan 1917. Vi står på kundernas sida med ett enda fokus - att erbjuda trygghet under och efter arbetslivet. Det gör vi genom en god avkastning och låga kostnader. Vi förvaltar cirka 470 miljarder kronor åt våra ägare som är 1,9 miljoner privatkunder och 32 000 kundföretag.
Vi ägs av våra kunder
Alecta är ett ömsesidigt livförsäkringsbolag. Det innebär att vi ägs av försäkringstagarna (företagen) och de försäkrade (företagens anställda).
Vårt uppdrag och erbjudande
På uppdrag av kollektivavtalsparterna Svenskt Näringsliv och Förhandlings- och Samverkansrådet PTK förvaltar Alecta den förmånsbestämda delen av ITP-planen (ITP 2). Vi är också förvalsalternativet och ett valbart bolag inom den premiebestämda delen (ITP 1). Alecta har även uppdraget att hantera hela sjukförsäkringsaffären inom ITP-planen.
Vidare är Alecta ett valbart alternativ för privatanställda arbetare inom Avtalspension SAF-LO, inom pensionsavtalet PA03 samt pensionsavtalet PA-KFS. För PA-KFS är vi också förvalsalternativet.
Allmänna frågor
Har du allmänna frågor om Alecta är du välkommen att mejla till oss.